POGODA-48  POGODA-84  MAPA  PKP  BIP  GCI  PRACA  E-KOMIS  FIRMY  LKS NAPRZÓD  "POMÓC JAKUBOWI"

            HISTORIA  RMF-J  BPK  WOŚP'07  WOŚP'08  LICEUM  GIMNAZJUM   SP-JABŁONOWO  WOŚP'10  Galeria Adacha

FOTO
VIDEO
FORUM
OGŁOSZENIA
TRYBUNA
KALENDARZ
ATLAS WSI
Buk Pomorski
Górale
Jabłonowo Zamek
Kamień
Konojady
Lembarg
Płowęż
PUZZLE
mapa serwisu
SONDA
TELEFONY


ATLAS WSI

 

wieś:    Płowęż
    to tu w warsztacie rzeźbiarza Adama Kuby Matejkowskiego powstają słynne statuetki Telekamer
Województwo:   kujawsko-pomorskie
Powiat:   brodnicki
Gmina:   Jabłonowo Pomorskie
Link do urzędu gminy:   brak linku
Strona www miejscowości:    
Położenie:   Wieś położona w oddaleniu 7,4 km od miasta Jabłonowo Pomorskie, nad jeziorem o tej samej nazwie. Przez Płowęż przebiega szlak turystyczny Ostrowite - Radzyń Chełmiński
Opis miejscowości:   Ślady osadnictwa na terenie miejscowości siegają co najmniej wczesnego średniowiecza. Obecnie Płowęż jest znany jako miejsce twórczości artysty Adama Kuby Matejkowskiego. Atrakcją stał się też Ogólnopolski Bieg i Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych na 1 Milę.
Atrakcje:   W Płowężu znajduje się jezioro Płowęż (176 ha), przez które przepływa rzeka Osa. Jezioro to przeznaczone jest do rozwoju sportów wodnych. Obecnie atrakcją jest coroczny spływ kajakowy rzeką Osą.
W Płowężu znajduje się pomnik przyrody - Aleja Dębowa, która od 1998 roku podlega ochronie konserwatora przyrody. Na aleję składa się pięć dębów szypułkowych, jodła nikko, klon zwyczajny i wiąz polny.
Atrakcją Płowęża stał się Ogólnopolski Bieg i Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych na 1 Milę. Bieg odbywa się jesienią i jest o tyle ciekawy, że jego trasa wiedzie przez dwa sąsiadujące ze sobą województwa: kujawsko - pomorskie i warmińsko - mazurskie. W biegu uczestniczą: dzieci, młodzież, dorośli oraz niepełnosprawni. Do pokonania zawodnicy mają w zależności od wieku od 200m do 600m oraz 1609m (mila). Honorowy patronat nad imprezą obejmują między innymi: Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Prezydent miasta Torunia, Starosta powiatu brodnickiego, Burmistrz Jabłonowa Pomorskiego i Wójt Biskupca Pomorskiego. Współorganizatorem imprezy jest Szkoła Podstawowa w Płowężu.
Historia:   Płowęż – jest to wieś o typie ulicówki. Wieś najwcześniej w źródłach historycznych występuje w 1222 roku w dokumencie nadającym grody ziemi chełmińskiej biskupowi Chrystianowi. Jej nazwa brzmiała: Plouentzo, Plowis. W trakcie badań archeologicznych na terenie wsi odkryto istnienie dwóch grodzisk wczesnośredniowiecznych zwanych “Szaniec”. Pierwsze pochodzi z około V wieku p.n.e. i stanowi grodzisko kultury łużyckiej. Drugie stożkowate nad jeziorem Płowęż okazało się kopcem widokowym. To ostatnie było oblegane w 1277 roku przez pruskiego wodza plemienia Jaćwingów Skomanda. W okresie panowania Zakonu Krzyżackiego miejscowość należała do komturstwa pokrzywieńskiego, a od XVI wieku jako Grosse Plowcze własność rycerska. Drogą zamiany nabyta w 1516 roku od Hugo ze Smoląga przez biskupów chełmińskich należała do nich aż do 1772 roku. W 1868 roku wieś posiadała 22 budynki i 84 mieszkańców, w tym 63 katolików i 21 ewangelików. W 1921 roku nastąpił gwałtowny przyrost domostw (45) i mieszkańców (427). W czasie II wojny światowej martyrologia ludności z Płowęża miała najtragiczniejszy charakter jesienią 1939 roku. We wrześniu tego roku na polu przy szosie z Jabłonowa do Płowęża zostało rozstrzelanych przez Niemców około 40 mieszkańców: Jabłonowa Pomorskiego, Płowęża, Nowej Wsi Szlacheckiej i okolic. Na miejscu straceń postawiono tu po wojnie pomnik. Obecnie wieś jest siedzibą katolickiej parafii pod wezwaniem św. Małgorzaty. We wsi mieści się Szkoła Podstawowa - jedna z trzech na terenie gminy, która odgrywa ważną rolę w krzewieniu życia kulturalnego na terenie wsi.
Architektura:   Na architekturę Płowęża składają się współczesne budynki gospodarstw rolnych oraz budynki dawne będące zabytkami kultury materialnej:
Kościół parafialny p.w. św. Małgorzaty
Kościół obecny zbudowany został być może w końcu XIII w., w miejsce poprzedniego drewnianego. Spalony w roku 1649, następnie odbudowany. Poddany gruntownej przebudowie w latach 1817-1820, która pozbawiła go wyraźnych cech gotyckich. Murowany w starszych częściach z głazów granitowych, górne partie ścian, szkarpy i wieża wykonane są natomiast z cegły. Świątynia ta jest budowlą otynkowaną. Nad wejściem do kościoła płyta kamienna z herbem Junosza, zapewne biskupa Andrzeja Stanisława Załuskiego. Do obiektów znajdujących się we wnętrzu budowli należą: ołtarz główny barokowy, zapewne z 1673 r. , pochodzący z kościoła bernardynów w Lubawie odnowiony w 1964 r., z bramkami po bokach, rzeźbami świętych, dwóch duchownych i króla oraz aniołów i puttów. W polu środkowym płaskorzeźba Trójcy Świętej, w zwieńczeniu również współczesny ołtarzowi obraz Stygmatyzacji św. Franciszka, w pozłacanych sukienkach, pochodzący z XVIII w. Również dwa ołtarze boczne rokokowe z 1760 r., fundowane przez Pawła Branickiego, miejscowego proboszcza, w kształcie obelisków, ze współczesnymi im obrazami w trzech strefach, ujętymi w fantazyjne ramy. Ambona rokokowa z 1765 r., odnowiona w 1965 r. Ława kolatorska renesansowa z XVI/XVII w. Krucyfiksy: na belce tęczowej, około połowy XVI w., o tradycjach gotyckich; procesyjny XVIII/XIX w.; ludowy XIX w. Ponadto są epitafia: marmurowe Marcina Niedrowskiego i jego żony oraz kamienne Norberta Mieroszewskiego i jego żony. Na szczególną uwagę zasługuje artystycznie wykonana monstrancja z przełomu XVII i XVIII wieku wykonana przez złotnika gdańskiego Z. Oernstera.
Dwa grodziska średniowieczne zespół dworsko-parkowy z pozostałością zabudowań gospodarczych oraz parkiem z okazałym drzewostanem ponad 100-letni budynek starej szkoły nieczynny cmentarz ewangelicki z połowy XIX wieku z zachowanymi nagrobkami młyn wodny - obecnie mechaniczny
[źródło: Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. XI, z.2: Dawne województwo bydgoskie - powiat brodnicki, Warszawa 1971]
Ludzie:   Liczba mieszkańców wsi Płowęż wynosi 385 osób (stan z 2009r. USC GiM Jabłonowo Pomorskie)
Słynącym z artystycznych osiągnięć mieszkańcem wsi Płowęż jest pan Adam Kuba Matejkowski. Jest on absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. W 1979 roku uzyskał dyplom na Akademii Sztuk Pięknych (wydział rzeźby) i do 1989 roku był samodzielnym pracownikiem naukowym w pracowni ceramiki H. Borysa. Jest rzeźbiarzem, malarzem, ceramikiem, żeglarzem, podróżnikiem i rolnikiem dyplomowanym. Pochodzi z Warszawy. Od kilkunastu lat mieszka w Płowężu. Jego prace są wystawiane między innymi w Brodnicy i Warszawie. Artysta zasłynął na naszym terenie z różnych wystaw oraz statuetek telekamer, które wykonuje. W zakładce audio umieściliśmy nagranie wywiadu przeprowadzonego z artystą–rzeźbiarzem w styczniu 2010 roku.
Koło Gospodyń Wiejskich w Płowężu zostało założone w 1955r. przez Panią Helenę Figurską, którą wybrano na przewodniczącą. Następnie funkcję przewodniczącej obejmowały między innymi: Wanda Bardczak, Teresa Gumkowska, Marianna Ożga, Janina Keczmer, Krystyna Zielonka. Wówczas koło Gospodyń Wiejskich liczyło 50 członkiń. Przez pewien okres KGW zawiesiło swoją działalność. 8 marca 2008r. KGW w Płowężu wznowiło swoją działalność. Przewodniczącą koła została Pani Marzanna Kapuścińska. Obecnie należy do koła 20 gospodyń. KGW Płowęż jest współorganizatorem imprezy “Święto kapusty” oraz chętnie pomaga w przygotowaniu imprez szkolnych.
Osiągnięcia KGW w Płowężu:
2008r. II miejsce w powiecie za ozdoby dożynkowe oraz wyróżnienie w gminie.
2009r. III miejsce w gminie za dekorację stołu bożonarodzeniowego.
Ochotnicza Straż Pożarna w Płowężu została założona w 1948 roku przez pana Józefa Kowalskiego, który został jej pierwszym Komendantem. Pierwszymi druhami zostali między innymi: Jan Zemke, Henryk Sobierajski, Józef Cybulski, Wincenty Kurkiewicz. Obecnie straż w Płowężu liczy 19 druhów. Prezesem jest Dariusz Kapuściński, naczelnikiem Konklewski Jerzy. Praca strażaków polega na gaszeniu pożarów, jak również zabezpieczaniu imprez gminnych oraz wiejskich takich jak np.: “Bieg na jedną milę”. W czasie procesji Bożego Ciała druhowie czuwają nad porządkiem oraz organizacją procesji. W okresie Wielkiego Tygodnia pełnią uroczystą wartę w kościele przy Grobie Pana Jezusa.
Z czym do gości:   Nazwa: Sklep spożywczo - przemysłowy
Działalność: handel artykułami spożywczymi i przemysłowymi
Czynne w godzinach: poniedziałek - niedziela
Adres pocztowy: 87-330 Jabłonowo Pomorskie, Płowęż
Telefon: 564958075
Mapa:    N53°26'07,6'' E19°13'51,0''
 
     
     
     
     
     


 


Jesteś tu: Strona główna-ATLAS WSI-Płowęż

wstecz: Lembarg