POGODA-48  POGODA-84  MAPA  PKP  BIP  GCI  PRACA  E-KOMIS  FIRMY  LKS NAPRZÓD  "POMÓC JAKUBOWI"

            HISTORIA  RMF-J  BPK  WOŚP'07  WOŚP'08  LICEUM  GIMNAZJUM   SP-JABŁONOWO  WOŚP'10  Galeria Adacha

FOTO
VIDEO
FORUM
OGŁOSZENIA
TRYBUNA
KALENDARZ
ATLAS WSI
Buk Pomorski
Górale
Jabłonowo Zamek
Kamień
Konojady
Lembarg
Płowęż
PUZZLE
mapa serwisu
SONDA
TELEFONY


ATLAS WSI

 

wieś:   Lembarg
    znajduje się tu 61 stanowisk archeologicznych będących pozostałością po wczesnośredniowiecznym grodzie
Województwo:   kujawsko-pomorskie
Powiat:   brodnicki
Gmina:   Jabłonowo Pomorskie
Link do urzędu gminy:   brak linku
Strona www miejscowości:    
Położenie:   Lembarg leży w południowej części gminy Jabłonowo Pomorskie, w odległości około 8 km od miasta. Powierzchnia wsi wynosi 1649,4 ha. Przez centrum wsi przebiegają dwie drogi powiatowe Mileszewy - Bukowiec - Jabłonowo oraz Mileszewy - Kruszyny.
Opis miejscowości:   Lembarg wśród innych miejscowości gminy Jabłonowo Pomorskie wyróżnia się ukształtowaniem terenu, na które składa się dolina rzeki Lutryny oraz pozostałości średniowiecznego pierścieniowatego wału. Nad całością góruje wysoka wieża gotyckiego Kościoła p.w. Św. Piotra i Pawła. Sam kościół jest zaliczany do cenniejszych zabytków powiatu brodnickiego.
Atrakcje:   Dla miłośników historii: Archeolodzy z Muzeum Regionalnego w Brodnicy odkryli w Lembargu ślady osadnictwa pochodzącego z młodszej epoki kamienia - neolitu (4500 - 1800 r. p.n.e.). Należały one do grupy tzw. kultury pucharów lejkowatych. W czasach kultury pucharów lejkowatych dotarła na obszar regionu brodnickiego idea grobów megalitycznych zwanych u nas grobowcami kujawskimi. Były to potężne konstrukcje ziemno - kamienne w kształcie trapezu. [źródło: Brodnica. Siedem wieków miasta, praca zbiorowa pod red. J. Dygdały, Brodnica 1998]
Dla miłośników zabawy: w okresie letnim odbywa się festyn pod hasłem Dni Lembarga. zabawa ludowa trwa do białego rana.
Historia:   Do niedawna obowiązywała pisownia Lembark a nie Lembarg. Ten stan rzeczy zmieniło Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 grudnia 2001 roku, które wprowadziło jako poprawną pisownię Lembarg.
Pierwsza wzmianka o Lembargu dotyczy roku 1222, kiedy to książę Konrad Mazowiecki oddał część grodów i wsi ziemi chełmińskiej biskupowi pruskiemu Christianowi. Funkcjonował tu wtedy gród wczesnośredniowieczny o charakterze ośrodka strażnickiego nad Lutryną. Dziś zachowany w postaci pierścieniowatego wału wys.8 – 10m na obszarze 80x70m z wewnętrznym nieckowatym majdanem. Odkryto ślady dookolnej wewnętrznej zabudowy oraz relikty drewniano-ziemnych umocnień wałów wzmocnionych kamieniem. Po sprowadzeniu Krzyżaków do Polski wieś znalazła się w obszarze Państwa Zakonnego. Do Polski powróciła dopiero po II pokoju toruńskim (1466r.) i wchodziła w skład starostwa brodnickiego. Okres polskiego panowania przerwały czasy zaborów. Lembarg powrócił w posiadanie odradzającego się państwa polskiego po 1920 roku. W 1647 roku powstała tu szkoła dla młodzieży wyznania ewangelickiego, która od roku 1894 funkcjonowała jako szkoła symultanna (dla młodzieży różnych wyznań). W okresie okupacji hitlerowskiej wieś dotknęły prześladowania i wysiedlenia między innymi do obozu pracy w Potulicach. Świadczą o tym tablice pamiątkowe a zarazem miejsca pamięci. Pierwsza usytuowana na cmentarzu kościoła zawiera nazwiska 31 mieszkańców - ofiar okupacji hitlerowskiej. Druga umieszczona na budynku na skrzyżowaniu drogi w kierunku Kruszyn Dużych zawiera napis: "W hołdzie pomordowanym przez hitlerowców w latach 1939 - 1945, mieszkańcy Lembarga" [źródło: Spacerkiem po Jabłonowie, Jabłonowo Pomorskie 2009]
Architektura:   Nad okolicą góruje Kościół parafialny p.w. Św. Piotra i Pawła, który pochodzi z początku XIV wieku. Jest zbudowany w stylu gotyckim na planie wydłużonego prostokąta z ośmioboczną wieżą zachodnią. Budynek został zrujnowany podczas wojny z zakonem krzyżackim w 1414r. i podczas wojny 13-letniej. Odbudowany w 1507r., potem wielokrotnie odnawiany i konserwowany (1700, 1845, 1891, 1961, 19876). Kościół otacza mur kamienny, częściowo średniowieczny. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się nagrobek z rzeźbą ks. Alfonsa Mańkowskiego, zasłużonego proboszcza i prezesa Towarzystwa Naukowego w Toruniu, zamordowanego przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym Stutthof.
Wnętrze świątyni nakryte tzw. pozornym sklepieniem kolebkowym. Polichromia ścienna barokowa z ok. 1700r. (w 1987r. restaurowana – przemalowana). Ołtarz główny pochodzi z około 1730r. z późnogotycką rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem w polu środkowym w haftowanej sukience i srebrnych koronach. Całości ołtarza dopełniają rzeźby św. Jana Ewangelisty, Piotra, Pawła, Andrzeja oraz w górnej kondygnacji Jana Nepomucena, Stanisława, Wojciecha i być może Ignacego Loyoli. Ołtarzowi głównemu towarzyszą dwa ołtarze boczne, regencyjno - rokokowa ambona, rokokowa chrzcielnica i dwa krucyfiksy z XV wieku i z XVIII wieku.
Oprócz kościoła i jego wnętrza możemy we wsi podziwiać budynek kuźni, budynek szkoły z XIX wieku i dwie drewniane chaty. Zaciekawienie mogą wzbudzić pozostałości po spalonym młynie wodnym oraz budynki dawnego zajazdu.
Ponadto w Lembargu są dwa cmentarze: ewangelicki z początku XIX wieku - nieczynny i czynny cmentarz rzymsko - katolicki z nagrobkami z końca XIX wieku.
[źródło: Katalog zabytków sztuki w Polsce, t.XI, z.2: Dawne województwo bydgoskie - powiat brodnicki, Warszawa 1971]
Ludzie:   Postaci zasłużone i związane z miejscowością Lembarg:
Alfons Mańkowski - (1870 - 1941) - studiował w Seminarium Duchownym w Pelplinie, po czym otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1920 - 1923 został proboszczem w Radzyniu Chełmińskim, a od 1923 roku do 1940 był nim w Lembargu. W latach 1910 - 1918 współpracował z "Gazetą Olsztyńską" i działaczami warmińskimi. W 1920 roku działał w akcji plebiscytowej mającej przynieść wolność Warmii. Był członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu (TNT). W okresie międzywojennym skupiał się na działalności naukowej, organizacyjnej i kościelnej. W 1925 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 1939 roku został aresztowany przez Niemców i umieszczony w obozie koncentracyjnym w Stutthofie, gdzie zmarł. W 1951 roku jego prochy przeniesiono na cmentarz w Lembargu. Bernadeta Maciąg (1928 - 2009) - mieszkanka Lembarga, która spisała swoje wspomnienia obozowe z pobytu w hitlerowskim obozie pracy w Potulicach. Ukazały się nowe drukiem w 2009 roku pt.: "Przeżyliśmy piekło, a mord, żeby więcej nie powrócił". Od 1992 roku aktywna członkini jabłonowskiego koła Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. W 1996 roku została odznaczona przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego medalem Krzyż Oświęcimski.
Liczba mieszkańców Lembarga to 420 osób. Lembarg jest wsią typowo rolniczą i niestety „starzejącą się”, ponieważ większość młodych ludzi wyjeżdża w poszukiwaniu pracy, a co za tym idzie, rodzi się tu mało dzieci. Do grupy najstarszych mieszkańców należą p.Jan Buchalski, który przez 20 lat pełnił funkcję sołtysa oraz p.Władysława Buchalska – do 2008r. przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, pracowała w nim 40 lat.
Obecnie sołtysem wsi jest p.Bożena Dąbrowska, funkcję tę pełni od 10 lat. W ciągu ostatnich kilku lat etapami remontowano budynek świetlicy wiejskiej, przy którym powstał plac zabaw dla dzieci. Tu właśnie spotykają się mieszkańcy na zebraniach, spotkaniach z okazji różnych świąt i uroczystości, na festynach podczas Dni Lembarga. W budynku działa też od 5 lat świetlica środowiskowa dla dzieci. Zajęcia organizowane są podczas wakacji letnich i ferii zimowych. Dzieci i młodzież wyjeżdżają też na wycieczki.
W Lembargu działa Koło Gospodyń Wiejskich, które liczy 20 aktywnych członkiń, a jego przewodniczącą jest p.Małgorzata Małkowska. Nie udało się na chwilę obecną ustalić , kto i dokładnie w którym roku zapoczątkował działalność tego koła, wiadomo jednak, iż istnieje ono bez przerwy i najprawdopodobniej w 2010r. będzie obchodziło swój złoty jubileusz.. Koło organizuje spotkania z okazji Dnia Matki, Dnia Kobiet, zabawy taneczne. Od wielu lat członkinie biorą aktywny udział w imprezach typu: Potrawy wigilijne, Stoły wielkanocne, Dożynki – gdzie prezentują i umożliwiają degustację swoich potraw. KGW Lembarg wielokrotnie zajmowało czołowe miejsca w konkursach na wieńce dożynkowe w gminie i powiecie. [ źródła: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonowo Pomorskie, Kujawsko - Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego; wywiad z obecnym sołtysem wsi przeprowadzony w listopadzie 2009 roku]
Z czym do gości:   Nazwa: Pod bocianami
Działalność: Agroturystyka naj jez. Wądzyńskim, możliwość wynajęcia pokoju, do dyspozycji gości prywatna plaża
Czynne w godzinach: w okresie od maja do września
Adres pocztowy: 87 - 330 Jabłonowo Pomorskie, Lembarg 105
Telefon: 600646698
E-mail:
lembarg@wp.pl
Mapa:    N53°20'27,8'' E19°11'41,0''
 
     
     
     
     
     


 


Jesteś tu: Strona główna-ATLAS WSI-Lembarg

wstecz: Konojady dalej: Płowęż